On Friday it is time again for the IIHF WC! It is hosted in Sweden and Finland again, but this time the finals are played in Stockholm instead of Helsinki.
All the times mentioned below are local. The games in Stockholm are UTC+2, while the games in Helsinki are UTC+3.
I will add result to the games asap after they have been played.
The groups for this year is:
Group S Group H
- Sweden
- Finland
- Canada
- United States
- Czech Republic
- Russia
- Norway
- Slovakia
- Switzerland
- France
- Denmark
- Germany
- Slovenia
- Austria
- Belarus
- Latvia
Group S Preliminary Rounds (Will be held in Stockholm):
3 May
16:15 Czech Republic - Belarus 2-0
20:15 Sweden - Switzerland 2-3
4 May
12:15 Norway - Slovenia 3-1
16:15 Canada - Denmark 3-1
20:15 Czech Republic - Sweden 1-2
5 May
12:15 Belarus - Slovenia 4-3
16:15 Switzerland - Canada 3-2 SD
20:15 Norway - Denmark 3-2
6 May
16:15 Switzerland - Czech Republic 5-2
20:15 Sweden - Belarus 2-1
7 May
16:15 Slovenia - Denmark 2-3 SD
20:15 Canada - Norway 7-1
8 May
16:15 Slovenia - Switzerland 1-7
20:15 Norway - Sweden 1-5
9 May
16:15 Czech Republic - Denmark 2-1 SD
20:15 Sweden - Canada 0-3
10 May
16:15 Slovenia - Czech Republic 2-4
20:15 Belarus - Canada 1-4
11 May
12:15 Switzerland - Denmark 4-1
16:15 Sweden - Slovenia 2-0
20:15 Norway - Belarus 3-1
12 May
16:15 Canada - Czech Republic 2-1
20:15 Norway - Switzerland 1-3
13 May
16:15 Denmark - Belarus 3-2
20:15 Canada - Slovenia 4-3
14 May
12:15 Belarus - Switzerland 1-4
16:15 Czech Republic - Norway 7-9
20:15 Denmark - Sweden 2-4
Group H Preliminary Rounds (Will be held in Helsinki):
3 May
15:15 France - Slovakia 2-6
19:15 Finland - Germany 4-3 SD
4 May
11:15 United States - Austria 5-3
15:15 Russia - Latvia 6-0
19:15 Finland - Slovakia 2-0
5 May
11:15 France - Austria 3-1
15:15 Germany - Russia 1-4
19:15 Latvia - United States 1-4
6 May
15:15 Germany - Slovakia 2-3
19:15 Finland - France 3-1
7 May
15:15 Austria - Latvia 6-3
19:15 Russia - United States 5-3
8 May
15:15 Austria - Germany 0-2
19:15 United States - Finland 4-1
9 May
15:15 Russia - France 1-2
19:15 Slovakia - Latvia 3-5
10 May
15:15 Slovakia - Austria 1-2 SD
19:15 Russia - Finland 2-3
11 May
11:15 United States - France 4-2
15:15 Finland - Austria 7-2
19:15 Germany - Latvia 2-0
12 May
15:15 United States - Germany 3-0
19:15 Slovakia - Russia 1-3
13 May
15:15 Latvia - France 3-1
19:15 Austria - Russia 4-8
14 May
11:15 Slovakia - United States 4-1
15:15 France - Germany 2-3
19:15 Latvia - Finland 2-3 SD
Playoff Rounds:
Quarterfinals will be played 16 May
12:00 Russia - United States 3-8 in Helsinki
14:45 Switzerland - Czech Republic 2-1 in Stockholm
17:30 Finland - Slovakia 4-3 in Helsinki
20:15 Canada - Sweden 3-2 in Stockholm
Semifinals will be played 18 May
15:00 Finland - Sweden 0-3 in Stockholm
19:00 Switzerland - United States 3-0 in Stockholm
Bronze Medal Game will be played 19 May
16:00 Finland - United States 2-3 SD in Stockholm
Gold Medal Game will be played 19 May
20:30 Switzerland - Sweden 1-5 in Stockholm