As some of you might already know, the IEM world championship starts tomorrow, this is the biggest LoL event since Dreamhack. It will probably be streamed through the ESL channel at own3d or twitch like the other IEMs, and the VoDs should appear on IEM's youtube 1-2 days after the actual match. Let's try to keep the conversation about it in this thread. I will update the results as much as i can during the next 5 days. So here are the groups and the match-ups:
Group A - Finished
CLG ----------4-1, 2nd place
Dignitas ------ 4-1, 1st place
FnaticRaidCall 2-3, 5th place
aAa ----------3-2, 3rd place
ALTERNATE ---2-3, 4th place
Millenium -----0-5, 6th place
Group B - Finished
TSM ----- 2-3, 4th place
Curse ---- 3-2, 3rd place
SK gaming 4-1, 2nd place
EHOME --- 0-5, 6th place
M5 ------ 5-0, 1st place
Sypher -- 1-4, 5th place
(Times are all CET)
Tuesday, March 6
09:10 - Round 1.1: CLG vs. Dignitas || ------ Winner: -Dignitas- VOD1 / VOD2
10:20 - Round 1.2: aAa vs. ALTERNATE || -- Winner: ---aAa---- VOD
10:20 - Round 1.3: fnaticRC vs. Millenium || - Winner: -fnaticRC- VOD
11:30 - Round 2.3: CLG vs. ALTERNATE || --- Winner: ---CLG----
11:30 - Round 2.1: fnaticRC vs. Dignitas || -- Winner: -fnaticRC- VOD
11:30 - Round 2.2: aAa vs. Millenium || ------ Winner: ---aAa----
12:40 - Round 3.3: Dignitas vs. ALTERNATE || Winner: -Dignitas- VOD
12:40 - Round 3.2: CLG vs. Millenium || ------ Winner: ---CLG----
12:40 - Round 3.1: fnaticRC vs. aAa || ------ Winner: ---aAa---- VOD1 / VOD2
13:50 - Round 4.1: Dignitas vs. Millenium || -- Winner: -Dignitas- VOD
14:20 - Round 4.2: fnaticRC vs. ALTERNATE || Winner: ALTERNATE
15:30 - Round 4.3: CLG vs. aAa || ----------- Winner: ---CLG---- VOD (audio might be desynced)
16:45 - Round 5.1: fnaticRC vs. CLG || --------Winner: ---CLG---- VOD
16:50 - Round 5.2: aAa vs. Dignitas || ------- Winner: --Dignitas-
16:50 - Round 5.3: Millenium vs. ALTERNATE || Winner: ALTERNATE VOD
Wednesday March 7:
09:10 - Round 1.1: Team SoloMid vs. Curse || --- Winner: --Curse--- VOD
10:20 - Round 1.3: SK Gaming vs. Sypher || ----- Winner: SK Gaming VOD
10:20 - Round 1.2: Moscow 5 vs. EHOME || ------ Winner: ----M5---- VOD
11:30 - Round 2.1: SK Gaming vs. EHOME || ----- Winner: SK Gaming VOD
11:30 - Round 2.2: Team SoloMid vs. Sypher || -- Winner: ---TSM----
11:30 - Round 2.3: Moscow 5 vs. Curse || ------- Winner: ----M5----
12:40 - Round 3.1: Team SoloMid vs. Moscow 5 || Winner: ----M5---- VOD1: Part 1-Part 2 / VOD2
12:40 - Round 3.2: SK Gaming vs. Curse || ------- Winner: SK Gaming
12:40 - Round 3.3: Sypher vs. EHOME || --------- Winner: --Sypher-- VOD
13:50 - Round 4.1: Team SoloMid vs. EHOME || -- Winner: ---TSM---- VOD: Part 1 / Part 2
14:20 - Round 4.2: Sypher vs. Curse || ---------- Winner: ---Curse---
15:30 - Round 4.3: SK Gaming vs. Moscow 5 || --- Winner: ----M5---- VOD
16:45 - Round 5.1: Team SoloMid vs. SK Gaming || Winner: SK Gaming VOD
16:50 - Round 5.2: Moscow 5 vs. Sypher || ------ Winner: ----M5----
16:50 - Round 5.3: Curse vs. EHOME || ---------- Winner: ---Curse---
Quarterfinals - Finished
Thursday March 8:
9:10 - Quarterfinal #1 (Best of 3): CLG vs Curse || Winner: --CLG-- VODs Game 1 / Game 2
12:05 - Quarterfinal #2 (Best of 3): SK Gaming vs aAa || Winner: --aAa-- VODs Game 1 / Game 2: part 1 - Part 2 / Game 3: Part 1 - Part 2
Semifinals - Finished
Friday March 9:
9:10 - Semifinal #1 (Best of 3): aAa vs Dignitas || Winner = Dignitas VOD: Game 1&2
12:00 - Semifinal #2 (Best of 3): CLG vs M5 || Winner = --M5-- VODs: Game 1 / Game 2
15:20 - 3rd place match (Best of 3): CLG vs aAa || Winner = --CLG--
Grand Final
14:55 - Grand Final (Best of 3): Dignitas vs M5 || WINNER AND WORLD CHAMPION --M5--
This is where the games are streamed: Popout link // Direct link
These streams show the "off-stage" games that happen at the same time as the mainstage ones: AbsoluteTV stream, National ESL1
ESL's website http://www.esl.eu/eu/
Youtube VoDs here, here and here
And this is riot's webpage dedicated to the tournament http://iemhanover.leagueoflegends.com/ <- Picks and bans here